Magyar · Română · English

Főoldal / Tudományos élet /

11 éve

Új tanév, új programok a Sapientia EMTE Jogtudományi Intézetében

Dr. Veress Emőd intézetigazgató egyetemi docenssel Keresztes Enyedi Sarolta beszélgetett.

- Sokszor elhangzik a kérdés, hogy milyen nyelvű a Sapientia EMTE jogászképzése?

- A karon kétnyelvű képzés folyik, ami azt jelenti, hogy a tárgyak egy része román nyelven, más része magyar nyelven hallgatható. A fő nyelv a román, mert romániai jogi környezetben kell a végzett hallgatóknak érvényesülniük. Vannak magyar nyelven oktatott tárgyak is, jóval több, mint a Babeș-Bolyai Tudományegyetem jogászképzésében. A hallgatókank el kell sajátítaniuk a magyar jogi szakterminológiát is. Meg szeretném említeni, hogy a mi kétnyelvű jogász alapképzésünk nem egyedülálló, hanem ilyen jellegű képzés több is van Európában. Dr. Fábián Gyula egyetemi docens kollégánk nagyon érdekes tanulmányt írt erről a kérdésről.

- Újdonság, hogy elkészül az új egyetemi épület a Tordai úton.

- A Farkas utcai templom és a Szabók bástyájának közelében elkészült új egyetemi épület lehetővé teszi, hogy ideális körülmények között dolgozhassunk. A jogászképzés teljes egészében átköltözik az új épületbe. Történelmi környezetben, Kolozsvár központi övezetében, de rendkívül modern körülmények között fog folyni az oktatás. Külön ki kell emelni a perszimulációs terem létét. Ez úgy van berendezve, mint egy valóságos bírósági tárgyalóterem. Szeretnénk, ha a képzés gyakorlatközpontú, életközeli lenne, és erre egy ilyen speciális terem kitűnő lehetőséget ad. Érdemes azt is megjegyeznem, hogy az új tanév elején javaslatot fogunk tenni az új termek elnevezésére, és ezt a perszimulációs termet mindeképpen Dr. Kolosváry Bálint (Kolozsvár, 1875. január 25. - Budapest, 1954. augusztus 28.) polgári jogász egyetemi tanárról, akadémikusról szeretnénk elnevezni. Kolosváry Bálint halálának 50. évfordulója alkalmából emlékkötetet is meg kíván a kar jelentetni 2014 első felében. Egyetlen folytatói vagyunk az egykori kolozsvári jogtudományi műhelynek, a kolozsvári román jogtudományi karoktól teljesen idegen ez a múlt és hagyomány. Nekünk viszont fel kell vállalni, mert igen komoly jogi tudományos tevékenység folyt egykor Kolozsváron, amelynek értékeit tovább kell vinni, mert egyetemes jellegűek.

- Milyen terveik vannak az új egyetemi tanévre?

- Az új tanév új feladatok elé állít. Most kezdi a tanévet az első végzős évfolyam. Aki a tanév végéig minden egyetemi követelményt sikeresen teljesít, 2014-ben államvizsgázni fog, és utána már mint végzett jogász próbál érvényesülni, állást keres, vagy továbbtanul, bírói, ügyészi, ügyvédi szakvizsgákra készül. A hallgatóinkat külön segíteni kívánjuk az államvizsgára, de elsősorban a szakvizsgákra való felkészülésben. A sapientiás jogászképzés nyíltan felvállalt és kiemelt célja, hogy a legjobb képességű hallgatókat arra képezze ki, hogy bírói vagy ügyészi pályára léphessenek. A megvalósult eredményeket a következő, 2-3 éves távlatban már látni szeretnénk. Az egyetem minden szükséges feltételt biztosítani fog a sikeres vizsga érdekében.

- Folytatódik-e az elmúlt években megismert, sikeres angol nyelvű képzéssorozat?

- Az ilyen, a hallgatók számára egyébként külön tanúsítvánnyal záruló képzéseket azért tartjuk fontosnak, mert kitűnő lehetőséget jelentenek az angol jogi szaknyelv elmélyítésére. Az új tanévben a fókusz az Amerikai Egyesült Államok büntetőjogára esik. Az Amerikai Egyesült Államokból rendszeresen érkeznek vengédtanárok az egyetemre. Első félévben William Polk büntetőjogi, a második félévben Norman Moscowitz büntető eljárásjogi előadásokat fog tartani. Ezt a képzést pályázati úton továbbra is megnyitjuk a Babeș-Bolyai Tudományegyetem hallgatói és a végzett fiatal jogászok előtt is. A Jogtudományi Intézet ugyanis feladatának tekinti nem csak a saját hallgatókkal való foglalkozást, hanem hozzá kíván járulni az erdélyi jogi kultúra és tudományosság kialakulásához, megerősödéséhez, ez pedig maximális nyitottságot feltételez.

- Korábban már többször hangsúlyozta, hogy tudományos kutatás nélkül nincs egyetemi oktatás. Ezen a téren mi várható az új tanévben?

- Sok tervünk van, egyfelől a folyamatban levő programok teljesítése, másfelől új projektek kezdeményezése. A jogtudományi kutatások ismertetésének két fontos eszköze van, a konferenciák megszervezése és a különböző kiadványok megjelentetése. A következő tanévben több különleges eseményre is sor kerül. Megrendezzük az első országos sportjogi konferenciát (2013. december 13-án). A sportjogban úttörő szerepet vállaltunk fel, bízunk abban, hogy ez a sportjogi eseményünk óriási érdeklődésre tart majd számot. Az orvosi felelősségről, műhibákról szervezünk az orvostársadalmat is érdeklő nagyszabású konferenciát (2014 tavaszán). Több más rendezvényre is sor kerül: folytatódik a Római jog és modern magánjog rendezvénysorozat (közös szervezésben az Erdélyi Múzeum Egyesülettel, a Magyar Tudomány Napja keretében). Terveink szerint idén ennek keretében Részvénytársasági kerekasztalt is szervezünk, ahol szakemberek vizsgálják az egyik legfontosabb társasági típus szabályozását különböző európai államokban.

Szeptember 20-án Budapesten az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karával közösen szervezett, az új magyar és román polgári törvénykönyveket vizsgáló rendezvényre kerül sor. Tavasszal Kolozsváron volt e rendezvény első állomása. Ez angol nyelvű konferencia, és nagyon fontos eredmény lesz, ha év végén sikerül Nyugat-Európában megjelentetni külön kötetben e konferenciák előadásait. Meglepően nagy a nyugat-európai érdeklődés az itteni kodifikációs erőfeszítések iránt.

Karunk oktatói országosan és nemzetközi szinten elismert kutatási és publikációs tevékenységet folytatnak. Saját egyetemi kiadványunk, az Acta Universitatis Sapientiae jogtudományi sorozatának több száma is meg fog jelenni ebben az időszakban. Felén túljutott az a projektünk, hogy egyetemi tankönyvekben feldolgozzuk az új román Polgári törvénykönyvet. Szóval pezseg a tudományos élet, és ez úton is köszönöm az oktató kollegák komoly egyéni kutatói munkáját, mert ezek összességéből alakul ki a Jogtudományi Intézet egyre komolyabb, nívósabb tudományos profilja.

- 2015-ben Kolozsvár Európai Ifjúsági Fővárosa lesz. Készül erre az eseményre a jogász szak?

- Természetesen. A 2015-ös ifjúsági főváros projektre a Jogtudományi Intézet igen fontos, európai léptékű rendezvénnyel készül: az európai fiatal jogász kutatók és PhD hallgatók konferenciáját, találkozóját szervezzük. Ebben a tanévben még csak az előkészületek folynak, például pályázatok leadása.

- Még milyen fontos terveket szeretne kiemelni?

- Az egyetemi boszorkánykonyhában számos projekt előkészítése folyik, ezek egy része nyilván távlati jellegű. Számomra három új terv kiemelten fontos. Az első Jogtudományi Intézet nemzetközi kapcsolatrendszerének a fejlesztése, integrálása a különböző európai egyetemi hálózatokba. A Sapientia EMTE-s jogászképzést nem szabad elszigetelt, elzárt, légüres térben folyó oktatásként elképzelni, ami sajnos nagyon sok kisebbségi kezdeményezés sajátja. Dinamikusan fejlődő nemzetközi kapcsolatrendszerünk van, és ennek további erőteljes fejlesztését célozzuk, mert az ilyen kapcsolatrendszerek keretében létrehozott kutatások, megvalósított rendezvények, megnyílt pályázati lehetőségek mind megtérülnek hallgatói oldalon is: naprakészebb, jobb, nyitottabb, értékelvűbb lesz az oktatás.

A második kiemelt fontosságú terv, amely személyesen is foglalkoztat, az, hogy a szakot bármely európai államból érkező ERASMUS programos hallgatók számára nyitottá és vonzóvá tegyük. Ennek érdekében olyan angol nyelvű tantárgycsomagot alakítunk ki, amely a külföldi hallgatók számára otthon elismertethető, versenyképes színvonalú, érdekes angol nyelvű tárgyakat tartalmaz. Több oktatónk képes angol nyelven ilyen színvonalon tanítani. Érdekességnek tűnhet, de kifejezetten nyitni akarunk a Moldáv Köztársaság irányába is, az Erasmus Mundus program keretében, hiszen az onnan érkező hallgatók minden gond nélkül tanulhatják a képzés román nyelvű tárgyait és vizsgázhatnak belőlük. Hallgatói oldalról nézve is jelentős az eredménye egy ilyen fejlesztésnek, mert minél több helyről tudunk hallgatókat fogadni, annál több helyre tudnak hallgatóink áthallgatni. Versenyelőny, ha valaki tanulmányainak egy részét külföldön, például neves nyugat-európai egyetemen folytatta.

A harmadik kiemelt projekt szintén a szak országos és európai pozicionálását célozza: európai üzleti jogi nemzetközi mesterképzést szeretnénk indítani, angol nyelven. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem közötti együttműködésnek köszönhetően létezik Kolozsváron magyar nyelvű jogi mesterképzés, amivel szemben nem akarunk fellépni, sőt, szeretnénk, ha saját hallgatóink egy része is ott tanulna tovább. Azonban saját LLM (jogtudományi mesteri) képzést is kell indítanunk, mert az egészséges egyetemfejlődés ezt megkívánja. Az angol nyelvű mesterképzésen keresztül majd román anyanyelvű és külföldi hallgatók is választhatják, hogy intézetünkön tanuljanak, a mi feladatunk a megfelelő minőséget, versenyképességet, színvonalat biztosítani. És jó úton haladunk. Szerintem az ilyen tervek, a nyitottság, a kísérlezető bátorság, a kompromisszum mentes szakmaiság azok, amelyek sajátos kisebbségi céljaink teljesülését is lehetővé teszik.

- Köszönjük az interjút.

- Én köszönöm a lehetőséget a programjaink ismertetésére. Minden érdeklődőnek jelzem, hogy részletekért, további információkért, hírekért látogassa rendszeresen honlapunkat, a www.jog.sapientia.ro -t.

 

© 2011 Jog Szak, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Kolozsvári Kar

Készítette a Weblap.ro